Simona Halep, victorie în turul doi la Melbourne 2021

LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Simona Halep

În primul meci oficial al acestui an, Simona Halep a reușit o frumoasă victorie în al doilea tur al turneului  Melbourne 2021.

Simona Halep, numărul 2 mondial și cap de serie 1 la turneul WTA500 Gippsland Trophy, a trecut cu brio de Anastasia Potapova (101 WTA), scor 6-4 6-4, după o oră și 22 de minute de joc. Nu a fost o partidă tocmai ușoară pentru Halep, căci s-a văzut condusă cu 3-1 în setul secund, dar românca a reușit să revină și să își consolideze, astfel, a doua victorie a acestui an.

Procentaje ridicate în contul Simonei!

Simona a servit 5 ași, a făcut numai 2 duble greșeli, primul serviciu având o eficiență de 63%. Punctele câștigate pe al doilea serviciu i-au adus un procentaj de 65%, de 2 ori mai mare ca cel al Anastasiei Potapova.

Laura Siegemund sau Destanee Aiava, mai departe!

Adversara Simonei din turul 3 se va stabili în urma meciului dintre Laura Siegemund (51 WTA) și Destanee Aiava (218 WTA). Ultima partidă pe care Halep a avut-o împotriva lui Siegemund a fost în 2018, la Roma, iar cu Aiava în același an, în ianuarie, la Australian Open, când Simona s-a accidentat în al doilea set, însă a făcut un turneu fabulos, ajungând până în finală.

Mihaela Buzărnescu și Patricia Țig, eliminate!

Mihaela Buzărnescu (137 WTA) a pierdut clar cu Daria Kasatkina (71 WTA), scor 6-1 6-1, iar Patricia Țig (56 WTA) a cedat în minimum de seturi în fața Timeei Babos (115 WTA), 7-6 6-3. Totuși, Buzărnescu s-a calificat mai departe în proba de dublu, acolo unde face echipă cu franțuzoaica Alize Cornet.

Irina Begu și Ana Bogdan, victorioase!

Irina Begu (79 WTA) a dispus de Saisai Zheng (42 WTA), scor 3-6 7-5 6-4, în timp ce Ana Bogdan (93 WTA), la Yarra Valley Classic, a învins-o pe Kamilla Rakhimova (158 WTA), 6-2 6-2. Begu va da de Aliaksandra Sasnovich (90 WTA) în turul 2, iar Bogdan va avea un meci de foc contra liderei mondiale Ashleigh Barty.

→ Scorurile și informațiile turneelor se văd aici.

→ Articolul referitor la meciul demonstrativ al Simonei de vinerea trecută, aici.