Naomi Osaka câștigă al 4-lea Grand Slam din carieră

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Sâmbătă, 20 februarie, a avut loc finala turneului Australian Open 2021. Naomi Osaka (3 WTA) a câștigat al 4-lea Grand Slam al carierei.

Osaka a învins-o în 2 seturi pe Jennifer Brady (24 WTA), scor 6/4 6/3. Japoneza și-a adjudecat astfel al 2-lea trofeu la Melbourne, fiind campioană și în 2019, când a dispus de Petra Kvitova, scor 7/6 5/7 6/4, într-un meci dramatic.

Naomi Osaka devine, de luni, 22 februarie, locul 2 WTA, iar Jennifer Brady are o urcare de 11 locuri, până pe 13.

F: Jennifer Brady – 6/4 6/3

Prin această reușită, Osaka repetă performanțele din anii 2018-2019, când se impunea la Us Open și ulterior la Australian Open. Este a 2-a oară când Naomi triumfă în turnee de Grand Slam consecutive.

Naomi Osaka a pierdut un singur set pe parcursul turneului. Meciul din optimi cu Muguruza a fost cel mai dificil pentru cvadrupla campioană de mare Șlem. Cu toate că s-a văzut condusă cu 5-3 în setul decisiv și iberica a avut 2 mingi de meci, Naomi le-a salvat și nu i-a mai dat nicio șansă adversarei.